Powrót do listy

Kukułka zwyczajna

Cuculus canorus

Foto: Kukułka zwyczajna
Wagi i miary
Długość od 33 do 34 cm
Opis zwierzęcia
Kukułka zwyczajna (Cuculus canorus) to wyjątkowy i fascynujący przedstawiciel awifauny, który od wieków budził zainteresowanie i był obiektem licznych wierzeń oraz przesądów. Jest to ptak o dość charakterystycznym wyglądzie i niezwykłych zwyczajach, należący do rodziny kukułkowatych (Cuculidae).
Kukułka zwyczajna osiąga długość ciała około 32-36 cm, a jej rozpiętość skrzydeł wynosi od 55 do 60 cm. Samice są nieco większe od samców. Ptak ten ma smukłą sylwetkę, długie skrzydła oraz stosunkowo krótki, zaokrąglony ogon. Upierzenie kukułki jest dość charakterystyczne – samce mają szarą barwę ciała z nieco jaśniejszym spodem, natomiast samice występują w dwóch odmianach barwnych: szarej oraz rudej, zwaną też czerwoną. Rude samice mają brązowe upierzenie z ciemnymi prążkami i plamami, co stanowi skuteczną kamuflaż. Młode ptaki przypominają samice w odmianie rudej, ale ich wzór na piórach jest bardziej kontrastowy.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zachowania kukułki zwyczajnej jest jej sposób rozmnażania, określany mianem pasożytnictwa lęgowego. Kukułka nie buduje własnego gniazda, lecz składa jaja do gniazd innych gatunków ptaków, najczęściej do gniazd sikorek, muchołówek, trznadli czy pierwiosnków. Jajo kukułki jest bardzo podobne do jaj gatunku gospodarza, co utrudnia ich wykrycie. Po wykluciu się młodej kukułki, instynktownie ona wyrzuca z gniazda jaja lub młode ptaki gospodarza, dzięki czemu zyskuje wyłączność na opiekę dorosłych ptaków gospodarza, którzy nieświadomie karmią młodą kukułkę aż do jej opierzenia.
Głos kukułki zwyczajnej jest dobrze rozpoznawalny i często kojarzony z nadejściem wiosny. Samiec wydaje charakterystyczne, dwusylabowe „ku-ku”, które można usłyszeć w wielu lasach, parkach i ogrodach całej Europy i Azji. Samica natomiast wydaje z siebie szorstkie „kik-kik-kik”.
Kukułka zwyczajna jest ptakiem wędrownym. Jej lęgowiska znajdują się w Europie i Azji, natomiast zimę spędza w Afryce Subsaharyjskiej. Wędrówki te są dość długie i wyczerpujące, ale niezbędne dla przetrwania tego gatunku.
W kulturze ludowej kukułka była symbolem nadejścia wiosny, a jej głos interpretowano jako przepowiednię długości życia lub liczby pozostałych lat. Mimo iż ptak ten jest podziwiany za swoją unikalność, pasożytnictwo lęgowe kukułki budziło także kontrowersje i było źródłem negatywnych przesądów.
Kukułka zwyczajna jest ptakiem, który mimo swojej powszechności, nadal zachwyca i intryguje swoimi niezwykłymi zwyczajami i zachowaniami, będąc ciekawym obiektem badań dla ornitologów oraz źródłem inspiracji dla kultury.
Mapa występowania
Foto: Kukułka zwyczajna - występowanie
Nowe zdjęcia zwierząt